MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir ?

Tasarım tescili nedir?

Endüstriyel Tasarım Tescili NedirTasarım Tecili Nedir? Tasarım tescili, bir ürünün tümü, parçaları ya da üzerinde bulunan şekil, çizgi, süsleme vb. özelliklerinin tescil edilmesidir.  Tasarım tescili ile beraber tescil edilen görsel ,ürün ya da şekil koruma altına alınır  ve 3.kişiler tarafından kullanımı engellenir. Haksız  kazancın da önüne geçilmiş olur.

Tasarım tesciline fincan, cüzdan, kalem, kıyafet  gibi her zaman kullandığımız ürünler konu olabilir. Aranan şart sanayide uygulanabilirlik ve ayırt ediciliktir.

Tasarım tescili 5 yıl geçerlidir. Her 5 yılda 1 yenileme işlemi yapılarak toplam süre 25 yıla kadar uzatılabilir.

Tüm bu süreçlerde profesyonel bir ekiple size destek olmak için buradayız. Sizleri Karar Patent ofisimize bekleriz.

 

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım mevcutta olan ürününüzün üstündeki renk , şekil , çizgi vb. gibi unsurlara verilen addır. Eğer ürününüzde bulunan renk , şekil , çizgi vb unsurların daha önceden sergilenmemiş ve tamamen size ait olduğunu düşünüyorsanız tasarım tescili için başvuru yapabilirsiniz.

Tasarım Tescili Almanız Size Ne Fayda Sağlar? 

Eğer tasarım tesciliniz varsa başka şahıslar yada firmalar sizin izniniz olmadan bu tasarımı kullanamazlar . Tasarım tesciliniz var ise bu tasarım için lisans verebilir , üzerinde devir işlemi yapabilir. Ve hatta miras olarak bile bırakabilirsiniz.

 

Tasarım Tescili İçin Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Tasarım tescili için önce başvuru yapılır , daha sonra şekli inceleme yapılır , şekli incelemeden geçtiğinde ise sicile kaydedilip resmi bültende yayına çıkar , resmi bülten üçüncü kişilerin itirazına açık bir dönemdir. Herhangi bir itiraz olmaması durumunda tescil belgenizi almaya hak kazanmış olursunuz.

 

Tasarım Tescilinin Süresi Nekadardır ?

Başvuru tarihinden itibaren 5 yıl süre ile koruma altına alınmış olur, ve bu koruma eğer istenirse her 5 senede bir yenilenir. Ve tasarım tescili 25 yıla yakın uzatılabilirsiniz. 25 yıl sonunda artık uzatma hakkınız bulunmamaktadır. Çünkü halka mal olmuş sayılır.

 

Tasarım tescil başvurusunda bulunmak istiyorsanız Karar Patent olarak size yarımcı olmaya hazırız.

 

Etiketler : Tasarım Tescili, endüstriyel tasarım tescili, neden tasarım tescili


Hızlı Başvuru