Faydalı Model Koruma Süresi

Faydalı Model Koruma Süresi


Faydalı Model Koruma Süresi

Faydalı model hizmetinin korunması için alınan süreye faydalı model koruma süresi denilmektedir. Sürenin aktifleştirilmesi için öncelikli olarak başvuru yapılması gerekir. Yapılan başvurular ortalama 1 yıl içinde sonuçlanmaktadır. Başvuruda izlenilen yollar belge incelemesi ve şekil incelemesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Koruma süresi, başvuru tarihinden itibaren geçerlidir. Bu süre 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süreden, sanayide uygulanabilecek ve yeni olarak kabul edilen ürünler faydalanmaktadır. Bu süre ile buluş sahiplerinin hakları güvence altına alınmakta ve haksız kazanç sisteminin önüne geçilmektedir.

Faydalı Model Koruma Süresi Yenileme

  1. Faydalı model başvuruları 20 ila 24 ay arasında tamamlanmaktadır. 
  2. Türk Patent Enstitüsü, başvurunun gerekli şartlara uygun olup olmadığını inceler. Bu aşamada ürünle alakalı sorular sorulmaz. Çünkü başvuru şekli şartlara uygunsa bu aşama otomatik olarak geçilmiş sayılmaktadır.
  3. Türk Patent yapılan başvurulardan iki ay sonra ürünlerin istenilen şartlara uygun olup olmadığını belirler.
  4. Eksikliğin olmadığı durumlarda buluş sahibine bir yazı iletmektedir. Bu yazıda başvuru sahibinin yapması gereken ve bir sonraki aşama olan araştırma raporu talebinin yapılması için bildirim istemektedir.
  5. Araştırma raporu talebinin, yazının buluş sahibine iletilmesinden iki ay içinde yapılması gerekir.
  6. Araştırma raporu talep edildikten sonra 16/20 ay içerisinde hazırlanmaktadır.

Faydalı model başvurusu sırasında en uzun aşama araştırma raporunu bekleyerek geçmektedir. Bununla birlikte süreyi azaltmak adına Türk Patent Kurumu çalışmalarına devam etmektedir.

Patent Nedir?

Buluş yapmayı ve icat çıkarmayı özendirmek, yaratıcı ve yeni fikirleri teşvik etmek ve buluşlarla ortaya çıkarılan teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkarılan buluşun ya da kullanma hakkının kime ait olduğunu belirleyen resmi belgedir.

Patent hakkı telif hakkıyla karıştırılan bir durum olsa da aralarında belirli farklar bulunmaktadır. Peki, patent hakkı nedir?

Faydalı model tescili ve patent hakkı bilimsel ve teknik buluşları kapsamaktadır. Ortaya çıkarılan buluşun sahibinin kim olduğunu ve kullanım haklarının kimin üzerinde olduğunu belirlemektedir. Herhangi bir buluşun patentine sahip olan kişi, Sınaî Mülkiyet Kanunu’nda belirlenen süreler içerisinde buluşu kullanabilir, satabilir veya üreterek bundan bir kazan elde edebilir.

Buluşa ilişkin patent sahibinin izni olmadan ürünün çoğaltılması, satılması veya pazarlanması suçtur. Çünkü patent sahibinin hakları yasalar tarafından güvence altına alınmıştır. Buluş sahibinin izni ve bilgisi olmadan ürünün üçüncü kişilerin ellerine geçerek kullanılması yasaktır.

Patent koruma süresi ile ortaya çıkarılan buluşlar 10 yıl boyunca güvence altına alınmıştır.

İlgili Hizmetler
İlgili Konular
Faydalı Model Belgesi Nedir

“Faydalı model belgesi nedir?” konusu, özellikle Kobi’ler için önem arz etmektedir. Çünkü ürünlerin üretim ve pazarlama işlemlerinde hak sahibi olmanın yollarından biri olarak; faydalı model tescili kullanılır. Faydalı model; küresel düzeyde kullanım…

Devamını Oku

Faydalı Model Başvurusu

Buluşlara yönelik girişim faaliyeti yürüten veya araştırmaları sonucu buluş gerçekleştiren firmalar için faydalı model belgesi nedir ve alım sürecindeki detaylar nelerdir gibi konular oldukça mühimdir. Çünkü her hak mülkiyetinde olduğu gibi faydalı m…

Devamını Oku

Patent ve Faydalı Model Arasındaki Fark

Patent ile faydalı model arasındaki fark patenti alınmış bir ürüne kullanım alanında yenilik katması ile ortaya çıkmıştır. Patent ile faydalı model arasındaki farkı örnek ile açıklamak gerekir ise; Günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz telefon şarj…

Devamını Oku

Faydalı Model Sorgulama

Faydalı model; herhangi bir ürün sanayi içerisinde yeni bir gelişme yaşatıyorsa bu belge verilmekte ve koruma sağlamaktadır. Bu belge özellikle sınaî mülkiyet hakkının korunması için gereklidir. Üçüncü kişilerin durumlardan haksız kazanç elde etmesin…

Devamını Oku

Faydalı Model Tescili

Faydalı model belgesine sahip olan kişi veya kurum 10 yıllık bir koruma hakkında sahiptir. Makine, mekanizma ya da ürünlerde yapılan yenilikleri ve gelişmeleri korumak üzere buluşların patent alabilmesi için yetkili kurumlar tarafından tescil edilmes…

Devamını Oku