Patent Nedir?

Patent Nedir?


Patentin kapsamına; araçlar, cihazlar, elektrikli ve elektronik aletler, kimyasal karışım ve bileşikler, biyolojik ürünler, üretim sistem ve yönetimleri patent koruması içindedir. Patent; ürünün veya icadın sahibine, icat ettiği ürünle ilgili her türlü, pazarlama, satış, çoğaltma, benzerlerinin ve türevlerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar sağlar. Yazılımlar kesinlikle patent koruması altına alınamazlar.

Patent, bulunan bir buluş buluş ile ilgili ürünün üretim hakkı ,kullanımı,satışı ve tüm koruma haklarının bir kişiye yada firmaya ait olduğunu yasal ve somut olarak gösteren belgedir.Patent belgesi olan gerçek yada tüzel kişiler buluş yada ürün için her türlü hakka sahip olurlar.Bu ürün hak sahibi ve sahib izni  dışında kimselerce kopyalanması ,üretimi ve satışının yapılması yasal olarak patent koruma süresi boyunca yasaktır.Patent  ;buluş basamağı,sanayide kullanılabilirlik ve yenilik unsurlarını taşımakla yükümlüdür.

Patent Tescili Nedir?

Patent tescili buluş yada yenilik unsuru belirlendikten sonra patent başvurusu yada f. model başvurusu olarak ikiye ayrılmaktadır.Patent tescili için buluş basamağının olması ve dünyada yenilik unsurunun taşınıyor olması gerekmektedir.F. model tescil başvurusunda ise buluş basamağı kısmı aranmayacak olup Dünya genelinde yenilik unsurunun taşınıyor olması gerekmektedir.

Patent başvurusu yapılmadan öncelikle buluşun yada ürünün patent olup olmadığı sorgulanır.

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/ sitesine giriş yapılarak patent araştırma butonu seçilir.Detaylı arama kısmı tıklanarak burada buluş başlığı ,başvuru sahibi vb. kısımlarından hangi alanda arama yapılacaksa detaylı arama yapılabilir.

Buluş başlığından arama işlemi ; yapılacak olan başvurunun adı yada üretiminde kullanılabilecek malzeme yada mubadillerinin isimleri ile arama yapılarak benzer ürünler karşımıza çıkabilmektedir.

başvuru sahibi arama işlemi; Başvuru sahibi firma yada gerçek kişi isimleri ile aratma yapılarak aldıkları patent başvuruları görüntülenmektedir.

IPC Sınıfı, CPC Sınıfı arama işlemi;Ürün üretim maddesi göz önünde bulundurularak belirlenen sınıf numaraları ile araştırma yapılarak o sınıf içerisine giren tüm ürünlerin görüntülenmesi sağlanmaktadır.

KARARPATENT OLARAK; buluşlarınızın patent olup olmayacağı detaylı araştırması uzman kadromuz tarafından yapılmaktadır.

Kararpatent olarak ana merkez Maltepe ,Kartal ,Tuzla , Pendik ,Gebze olmak üzere Türkiye’nin her bir alanında müvekkillerimiz ile çalışmaktayız. İnternet sitemizdeki iletişim kanallarından bizler ile iletişime geçebilir.Kafanıza takılan her konuda Whatsap iletişim kanalından sorularınızı sorabilirsiniz.

Uluslararası marka tescil sorgulama nasıl yapabilirim?

Uluslar arası marka tescil sorgulamada;   https://www3.wipo.int/branddb/en/ ve https://www.tmdn.org/tmview/welcome?lang=tr#/tmview  sitesine giriş yapılarak alınması talep edilen marka sorulaması yapılır. Marka sorgulaması yapılırken detaylandırılabilmektedir.Marka adı, sınıfı,Ülkesi vb. gibi kısımlar detaylandırılarak daha ayrıntılı araştırma yapılabilmektedir.

Yukarıda belirtilen kısımlardan aramalar yapılarak markanın talep edilen sektörde müsait olup olmadığı belirlenir.

Karar Patent olarak ana merkez Maltepe ,Kartal ,Tuzla , Pendik ,Gebze olmak üzere Türkiye’nin her bir alanında müvekkillerimiz ile çalışmaktayız. İnternet sitemizdeki iletişim kanallarından bizler ile iletişime geçebilir.Kafanıza takılan her konuda Whatsap iletişim kanalından sorularınızı sorabilirsiniz.

KARAR PATENT MARKA TESCİL ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

idealtepe Mah. Dik Sok. Karar Plaza No:1/4 İDEALTEPE/İSTANBUL Tel: 0216 441 36 00 Fax: 0216 441 30 90

www.kararpatent.com                  [email protected]

 

İlgili Hizmetler
İlgili Konular
Patent Teşvikleri

Patent ve Faydalı model başvuruları KOSGEB tarafından üst limit 150,000 TL olmak kaydı ile desteklenmektedir, Başvuruda yapılan masrafların fatura tutarının 60 a kadarını karşılamaktadır, Patent Teşvikleri şahıs ve şirket olarak ayrımı yapmaksızın KO…

Devamını Oku

Kosgeb Marka Tescil Desteği

Markalaşma adımlarını hızlandırmak ve kolaylaştırmak isteyen girişimciler için sunulan destekler bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın tercih edilen ve en avantajlı desteklerden biri KOSGEB Marka Tescil Desteği uygulamasıdır. Bu uygulamaya göre KO…

Devamını Oku

Marka Patent

Marka,özünde bir değerdir. Bu değerin en temel amacı ise işletmenin veya kişinin imajını ya da hizmetlerini, o imaj ya da hizmetin potansiyel hedef kitlesine / tüketicisine sunmaktır. Marka patent başvurusu ise tam da bu noktada devreye giren ve mark…

Devamını Oku

Patent Red Nedenleri

Türk Patent ve Marka Kurumu patent red nedenleri; Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde markanızı tescillemek istediniz. Ve marka başvurunuzu gerçekleştirdiniz. Türk Patent ve Marka Kurumu markanızı incelemeye aldıktan sonra 2 tane karardan birini ver…

Devamını Oku