Logo Tescil

Logo Tescil


Logo tescilleme marka tescil işlemlerinde olduğu gibi Türk Patent ve Marka Kurumundan yapılan işlemlerdir.  Logolarımızı tescil edebilmek için faaliyet alanlarına göre yada farklı firmaların kullanmasını engellemek için 1-45 sınıf olan tüm alanlarda koruma altına alabilir.

İsteyen herkes logo tescilleme yaptırabilir. Bu başvurunun yapılması için Şirket kurmak zorunluluğu yoktur. Şahıs ya da şirket olarak müracaat edilebilir. Şahıs üzerine yapılacak müracaat için kimlik fotokopisi ve adres bilgileri yeterli olacaktır. Şirket için ise şirket ünvan, vergi dairesi vergi numarası ve adreslerini doğru beyan eden evrak yeterli olacaktır.

Logo Tescilleme

Logo tescil işlemlerinde başvuru yapıldıktan sonra Türk patent ve Marka Kurumu sistemine yansımış olan logomuz ile devam edilmektedir. Logosunda değişiklik yapılması yada logo eklenmesi kurum tarafından kabul edilmemektedir. Sisteme yansımış olan logonun değişimini talep etmek kurumda oluşacak karışıklığa sebep olacağından dolayı mümkün değildir. Logo eklenebilmesi için yeniden logolu olarak marka müracaatı yapılabilir. Yada logonuzu tek başına tescil ettirebilirsiniz

Marka tescili yaptırmak kadar logo tescil etmek çok önemlidir. Logolarınızın markanızdan ayrı olarak tescil edilmesi farklı firmaların tescil etmesini önler. Şekilsel olarak oluşturulan logolar tescil edilmesi halinde markanın da firmanın da tanınmışlığını arttırır. Logonuzu kullandığınız alanlarda tüketicileriniz de sizi bu şekilde tanımış olurlar. Logo tescilleme markamız ile birlikte yada ayrıca tescil etme imkanımız vardır. Karar Patent olarak marka tescil işlemlerinde yapmış olduğumuz gibi logo tescillemelerinde de araştırmaların yapılması, başvuruların gerçekleştirilmesi ve tüm süreçler için sizlere yardımcı olmaktayız. Logo tescil etme işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yapılmaktadır.

Logolarımızın müracaat anından itibaren koruma süresi 10(on) yıldır. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yasal olarak verilmiş olan süredir. Bu süre standart olup süreyi uzatmak azaltmak mümkün değildir.  Koruma süresi dolan logonun yenilemesi yapılarak bir 10(on) yıl daha uzatılması söz konusudur. Yenileme işlemi yapılmayan logoların koruma hakkını kaybetmiş olur.

Logo tescilleme yapmış olduğumuz çalışmaların diğer kuruluş ve şahıslar tarafından haksız yere kullanılmaması ve emeğimizin boşa gitmemesi için logomuzu tescil ederek güvence altına almış oluruz. Bu sebeple başkalarının kullanmasını engellemiş oluruz.

Karar Patent olarak logo tescilleme işlemlerinde sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Logo ve Amblem Tescilleme

Logo tescil belgesi ile karşımıza çıkan aslında logo ya da amblemdir. Amblem ve logo tescili başvurusunun ardından, marka mülkiyet ve haklarının korunmaya alındığını belgeleyen “marka tescil belgesidir”. Logo tescil, kişi veya kuruma bağlı olarak oluşturulan her türlü hakların korunmasını ifade etmektedir.

Logo tescil belgesi alınarak marka logosunun başka kişi veya kurumlar tarafından kullanılması engellenmektedir. Böylece markanın sınai ve fikri haklarından doğan maddi ve manevi herhangi bir zarar uğrama riski azaltılır.

Logo tescil ücreti belirli aralıklarla ödenmesi gereken bir ücrettir. Çünkü logo tescili, markayı 10 yıllık bir sürede koruma altına almaktadır. Ücretler marka tescil sınıfı ücreti ve marka tescil belgesi ücretinden oluşmaktadır. Ancak marka tescil belgesi ücreti sabittir. Marka tescil sınıfı ücretleri başvurulan tescil sayısına göre değişiklik göstermektedir. Tasarım tescil ücretleri ve logo tescil ücretleri her yıl değişmekte ve belirlenen ücretler Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen sürelerde yayımlanmaktadır.

Logo tescil başvuru 6 ay ile 12 ay arasında sonuçlanmaktadır. Sonuçların takip edilebilmesi için kullanılan pek çok uygulama vardır. Türk patent web sitesi üzerinden logo, tasarım tescil, faydalı model gibi başvurular ayrıntılı olarak yer almaktadır.

İlgili Hizmetler
İlgili Konular
Fikri Mülkiyet

İnsan, zekâsıyla diğer canlılardan ayrılan ve teknoloji üretebilen tek varlıktır. İnsanın meydana getirdiği tasarımlar sadece fiziki olarak oluşturdukları ürünlerden ibaret olmayıp fikri emek ve çaba sonucu ortaya çıkan ve yaratıcı niteliğe sahip düş…

Devamını Oku

Domain Tescil

Domain Tescili Gerekli Mi? Ticaret unvanından farklı alan adlarını almak istersek öncelikle o markanın tescilinin sağlanması gerekir. Domain tescil başvurusu yapılmış olan markanın alan adını da marka başvurusu ile alabiliriz. Alan adı başvurusu yapa…

Devamını Oku