Domain Tescil

Domain Tescil


Domain Tescili Gerekli Mi?

Ticaret unvanından farklı alan adlarını almak istersek öncelikle o markanın tescilinin sağlanması gerekir. Domain tescil başvurusu yapılmış olan markanın alan adını da marka başvurusu ile alabiliriz.

Alan adı başvurusu yapabilmek için marka tescil başvurusu da yapılması gerekir. Ancak com.tr alımını sağlarken ticaret unvanımız ile de alan adını alabiliriz. Ticaret ünvanımız almak istediğimiz alan adı ile aynı ise marka başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Ayrıca; Ad soyad olarak com.tr alımı da sağlanabilir bunun içinde marka tesciline gerek yoktur. Ad-soyad.com.tr için, kimlik bilgileri ile alınabilmektedir. Kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında farklı belgeler gerekmektedir. 

Com.tr alımı için gerekli evraklar bulunmaktadır.

  • Alan adı tahsis formu
  • Marka müracaatının yapıldığına dair müracaat evrakı
  • Başvuru sahibi bilgileri (  şahsın kimlik fotokopisi / şirket unvanının gösteren faaliyet belgesi)

Alan adı almak için marka tescili gerekli mi? Evet marka tescili yaptırmak hem markamızın korunması hem de com.tr uzantımız için önemlidir. Markamızın korunması başka firmaların kullanmasını engellemek domain tescili ile ortadan kalkacaktır. Markanın tescil edilmemesi başkaları tarafından kullanılması haksız kazançlara yol açmaktadır.  Vakit kaybetmek markamızın müsaitlik durumunu da kaybettirebilir. Alan adınızı ve marka tescilinizi almak için zaman çok önemlidir. Sizlerden önce alınmış olan markanızın yada alan adınızın kullanım hakkını da kaybetmiş olursunuz.

Alan adlarınızın alımı hem de marka tescilleriniz konusunda Karar Patent olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız.

.Com.tr Uzantılı Alan Adı Tescili İçin Gerekli Evraklar Nedir? .Com.tr uzantılı alan adlarının tescil işlemleri 3’e ayrılmaktadır. Ad ve Soyad (adsoyad.com.tr) Alan Adı Tescili Adsoyad.com.tr uzantılı alan adını almak için nüfus cüzdanı fotokopinizi yolladığınız zaman tarafınıza tahsisi gerçekleşecektir. Marka Başvurusu veya Tescili İle Alan Adı Tescili Markanız başvurunuzu yada marka tescilinizi eğer şahıs üzerine yaptıysanız; Marka başvuru yada marka tescil belgesi Nüfus cüzdanı fotokopisi yada pasaport, ehliyet vb. Tarafınızca doldurulmuş alan adı tahsis belgesi Marka başvurunuzu yada marka tescilinizi eğer firma üzerine yaptıysanız; Marka başvurusu yada marka tescil belgesi Firma yetkilisi tarafından kaşe ve imza atılan alan adı tahsis formu Yukarıdaki belgeler ile alan adınızın tescilini sağlayabilirsiniz. Markanız ile alan adınızın uyumluluğu ve doldurduğunuz belgelerin doğruluğu denetlendikten sonra tarafınıza tahsisi gerçekleşecektir. *Not: Eğer alan adınızı marka başvurusu ile aldıktan sonra markanızı tescilletmezseniz alan adınıza yapılacak bir itiraz ile alan adınızı kaybedebilirsiniz. Firma Unvanı İle Alan Adı Tescili Vergi levhası yada ticaret sicili gazetesi Firma yetkilisi tarafından kaşe ve imza atılan alan adı tahsis formu Firma unvanı ile .com.tr uzantılı alan adı alırken firma unvanı ve alan adının aynı olması gerekmektedir. Tüm sorularınız için 0216 441 36 00 numaramızı arayarak bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Hizmetler
İlgili Konular
Fikri Mülkiyet

İnsan, zekâsıyla diğer canlılardan ayrılan ve teknoloji üretebilen tek varlıktır. İnsanın meydana getirdiği tasarımlar sadece fiziki olarak oluşturdukları ürünlerden ibaret olmayıp fikri emek ve çaba sonucu ortaya çıkan ve yaratıcı niteliğe sahip düş…

Devamını Oku

Logo Tescil

Logo tescilleme marka tescil işlemlerinde olduğu gibi Türk Patent ve Marka Kurumundan yapılan işlemlerdir. Logolarımızı tescil edebilmek için faaliyet alanlarına göre yada farklı firmaların kullanmasını engellemek için 1-45 sınıf olan tüm alanlarda k…

Devamını Oku