MENÜ

Neden Endüstriyel Tasarım Tescili

Neden Endüstriyel Tasarım Tescili

Neden endüstriyel tasarım tesciliEndüstriyel tasarım tescil konuları olan tasarımlar, çizimler, taslaklar, ürünler tasarımcısı tarafından oluşturulduğunda özgün tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Özgün tasarımların ortaya çıkarılması tasarımcının emek ve zaman harcaması demektir.

Günümüzde iletişim kanallarının oldukça gelişmesi ve yaygınlaşması, tasarımcının ortaya çıkardığı ürün veya tasarımların anında yayılması ve taklit edilmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenledir ki özellikle tasarımcıların, firmaların yeni ürünlerinin piyasaya sürülmeden önce mutlaka endüstriyel tasarım tescil başvurularının yapılması gerekmektedir.

 

Endüstriyel Tasarım Tescili Faydaları

  • Endüstriyel tasarım tescili, sadece Türk Patent Enstitüsünce (TPE) tescil edilirler. Yapılan tüm başvurular Türk Patent Enstitüsünce veya onun yetkili olarak atadığı kurumlarca yapılır
  • Endüstriyel tasarım bir ürünün bir kısmı ya da bütününün doku, renk, biçim, çizgi, şekil gibi duyular ile algılanan özelliklerin oluşturduğu görüntüdür. Endüstriyel tasarım, markaların kullanıcıları etkilemek amacıyla son teknolojik ekipmanların birleşmesi ve yaratıcılıkla gerçekleşmekte. Rakipleri geride bırakmak tasarım yapma ve imaj oluşturma kullanılmakta.
  • Tasarım ambalajlarda, desenlerde, kumaşlarda, konfeksiyon modellerinde, mobilyalarda, makine ve araç tasarımlarında, araçların yedek parçalarında farklılığa dayanır. Bu nedenle tescil yaptırılarak koruma altına alınmalıdır. Ticari faaliyetler olarak görülen bu işlemlerde rakiplerinize göre hareket etmeniz gerekir.
  • Günümüzde markaların müşterilerini etkilemek için yaratıcılık ve son teknolojik ekipmanları birleştirmesi ile gerçekleşiyor. İmaj oluşturma ve tasarım yapma rakipleri geride bırakmak için bir anahtar oluyor.
  • Bütün özellikleri ve kullanım şartları aynı olan, aynı verimde ve kalitede görülen iki ürün arasında müşterinin tercih yapmasını sağlayacak etmen olarak karşımıza tasarım çıkar. Kreatif olmak ve etkileyicilik önemlidir.
  • Müşterilerin önce markaya sonra da ürünün tasarımına göre satın almaya karar verdikleri düşünülürse pazarlamanın en etkili aracı olarak endüstriyel tasarım gözümüze çarpacaktır.
  • Bir tasarımın hukuki korunmasının sağlanması için bazı unsurları içermesi gerekir.

 

Karar Patent Endüstriyel Tasarım Tescili Hizmetleri

Karar Patent olarak 16 yıldır tasarım tescili konusunda hizmetler sunmaktayız. Tasarım tescili konusunda alanında uzman profesyonel ekibimiz ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayarak sizlere destek oluyoruz.

Detaylı bilgi almak için bizlere aşağıdaki iletişim kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz

Karar Patent Tel : 0 216 441 36 00

Karar Patent Whatsapp : +90 555 983 19 87

Etiketler: neden tasarım tescili, neden endüstriyel tasarım tescili

Markanızı Tescil Ettirmek İçin Lütfen Bizi Arayın : 0216 441 36 00


Hızlı Başvuru