Tasarım Tescili Örnekleri

Tasarım Tescili Örnekleri


TPe web sitesi üzerinde tasarım tescil örnekleri ve tasarım tescil türleri bulunmaktadır. Tasarım tescil örnekleri tasarımın türüne göre değişen belgelerden oluşmaktadır. Tasarım yapmadan önce var olan tasarım örnekleri başvuru ekranı üzerinden incelenmelidir.

Markaların müşteri sayısını arttırmak ve etkileyerek sektörde öne çıkmak için mevcut ürünün bir kısmı veya tamamını pratik, yenilikçi ve üretime uygun bir şekilde yeniden tasarlamasına ya da tasarımları geliştirmesine endüstriyel tasarım denir.

Rakiplerinden ayırt edilmek isteyen firmalar için oldukça avantaj sağlayan yöntemlerinden başında gelen endüstriyel tasarım faaliyetleri, taklit edilerek şirkete zarar vermemesi için korunmaya alınmalıdır. Bu anlamda endüstriyel tasarımların taklit edilmemesi amacıyla ürünler korunmaktadır. Bu işlemin adı ise tasarım tescilidir.

Artan rekabet koşullarında firmalar öne çıkmak istemektedir. Müşterilerin ilgisini toplamak için en önemli etkenlerden biri de firmadaki ürünlerin tasarımlarıdır. Tasarım tescil örnekleri hususunda meydana gelen artış, günümüzde firmaların tasarım uygulamalarını da artırmaktadır. Örneğin cips ile içecek markalarının logosuz bir şekilde reklamları gösterilebilir. Bu markalara ait tasarımlar yılların vermiş olduğu yapı ile öyle oturmuştur ki müşterinin markayı tanıması için herhangi bir ada veya logoya ihtiyacı yoktur. 

Tasarımın başka kişiler tarafından kullanılmasını, piyasaya sunulmasını, üretilmesini ve satışını engelleyerek tasarımın korunmasını sağlamaktadır. Tasarım tescili, ürüne yasal bir koruma getirerek sağlayacak faydaların uzun vadeli ve sürdürülebilir olmasına olanak tanımaktadır. 

Tasarım Tescil Koruma Süresi

Tescillenen tasarım koruma süresi boyunca sahibine pek çok avantaj sağlar. Bu avantajlar başvuru tarihinden itibaren 5 yıl iken, beşer yıllık gelen dönemlerde tescil yenilenmesi ile birlikte toplam 25 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Tasarım tescili sayesinde kişiye sunulan haklar, koruma suresinin dolması, tescil sahibinin haklarından vazgeçmesi veya tescilin yenilenmemesi gibi durumlarda kaybedilmektedir.

Tasarım tescil ücretleri

Türk Patent ve Marka Kurumu, tasarım tescil ücretlerini her yıl yenilenmektedir. Yenilenen ücretler web sitesi aracılığıyla sunulmaktadır. Tasarım tescil örneklerileri tasarım türü ve hizmetin türüne göre değişiklik göstermektedir. Ücretler başlığı altında pek çok altı başlık yer almaktadır. Bu başlıklar kendi içerisinde ücretlere tabidir. Örneğin, tasarım tescil başvuru ücreti, yayım ücreti, yayım erteleme talebi ücreti, yenileme başvuru ücreti gibi pek çok alt başlık yer almaktadır. 

Ücretin belirlenmesi için alınacak işlemin ne olduğu bilinmelidir. Ancak kurumun başlıklar için vermiş olduğu ücret Aralığı 45 ila 1000 TL arasındadır. Bu başlıklar bu fiyat aralığında her yıl değişmektedir.

İlgili Hizmetler
İlgili Konular
Tasarımların Uluslararası Tescili

Endüstriyel tasarımların uluslararası tesciline ilişkin Lahey Sistemi tasarımcı için ekonomik, kolay ve etkin bir tescil sistemine duyulan ihtiyaç dolayısıyla ortaya çıkmıştır. Lahey sisteminin genel amacı kendi endüstriyel tasarım aldığımız ülke dış…

Devamını Oku

Endüstriyel Tasarım Tescili Lisansı

Endüstriyel tasarım tescil korumasını elde ettikten sonra, tasarım konusu ile ilgili olarak belirlenen coğrafyada tüm hukuki haklar başvuru sahibine ait olmaktadır. Başvuru sahibi 554 sayılı Endüstriyel Tasarım Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hük…

Devamını Oku

Tasarım Tescili Sorgulama

Tasarım tescili sorgulama, tasarım tescili yapılmadan önce oluşturulmuş olan tasarım tescil örneklerini incelemek için kullanılan Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kullanılan bir servistir. Tasarım tescili sorgulama ekranı sayesinde ürünün tesci…

Devamını Oku

Tasarım Tescil Ücretleri

Tasarım tescil ücretleri her yıl yeni ücretlendirmelere tabi tutulmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu güncel yıla ait ücretleri belirlemektedir. E-devlet üzerinden yapılan marka tescil, faydalı model başvuru, tasarım tescil başvuru gibi başlıkların…

Devamını Oku

Türk Patent Tasarım Sorgulama

Türk patent tasarım sorgulama, Türk Patent ve Marka Kurumu için oluşturulmuş olan web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Bu işlemler sayesinde ürünün tescil ve tasarım aşamasındaki her bilgiye ayrıntılı bir şekilde ulaşılmaktadır. Yapı…

Devamını Oku

Endüstriyel Tasarım Tescil Resimleri

Tasarım tescili için yapılan başvurularda kullanacağınız resimlerin çok büyük bir önemi vardır. Tasarım korumasının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için kullandığınız görselleri elinizden geldiğince en yüksek çözünürlükte sunmaya özen gösterin. Sundu…

Devamını Oku