MENÜ

Uluslararası Endüstriyel Tasarım Tescili

Uluslararası Tasarım Tescili Sistemi

Uluslararası Marka TesciliUluslararası Tasarım tescili için uluslararası başvuru işlemlerini Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) bünyesinde Lahey Anlaşması'na göre yürütülmektedir.

Lahey Sisteminde yani Uluslararası Büro (WIPO) üzerinden yapılacak tek bir başvuru ile birden fazla ülkede endüstriyel tasarım koruma elde etme imkanı veren uluslararası tescil sistemidir. Tasarım için koruma talep edilen ülkeler başvuru sahibi tarafından belirlenmektedir. Başvuru sahibi, tek bir başvuru ile, seçilen ülkelerde aynı etki ve yetkiye sahip bir tescil sahibi olabilmektedir. Tescille ilgili bütün işlemler tek bir merkezden yürütülmekte ve bütün bilgiler tek bir veri altında toplanmaktadır

Uluslararası başvurular aynı zamanda tescil sonrası işlemler açısından da çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Yenileme, adres veya unvan değişikliği gibi işlemler için başvuru ve prosedür tek bir şekilde yapılmaktadır

Uluslararası başvurusu  direk  Uluslararası Büro ‘ya yapılabileceği gibi, Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden de yapılabilmektedir.. Lahey Sistemi üzerinden uluslararası başvuru yapabilmek için ulusal tasarım tescil başvuru veya tescil şartı bulunmamaktadır.

* ÜLKELER :

Polonya, Litvanya Avusturya, Belçika, Hırvatistan, İngiltere, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Romanya, İrlanda, İtalya, , Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, , Malta, , Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, Lüksemburg ve Bulgaristan.


ÜYE OLAN ÜLKELER:

 Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü (OAPI), Arnavutluk, Slovenya, Ukrayna, Botsvana, Bosna-Hersek, Kırgızistan, Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, Mısır, Estonya, Avrupa Birliği, Fransa, Gürcistan, Almanya, Gana, Macaristan, İzlanda, , Letonya, Lihtenştayn, Litvanya , Moğolistan, Namibya, Norveç, Umman, Polonya, Moldova, Romanya, Sao Tome ve Principe, Sırbistan, Singapur, , İspanya, İsviçre Cumhuriyeti, Suriye Arap Cumhuriyeti, Makedonya, Türkiye, Ukrayna Ermenistan

 

Ulusal Tasarım Tescili

Ulusal tasarım tescili paris sözleşmesi üye  ülkelerde, istenildiği taktirde yenilikçi ve ayır edilebilirlik özelliklere sahip tasarımlar, endüstriyel tasarım tescili  ile koruma altına alınmaktadır. Süreç başvuru yaptığımız ülkelerin  yerel prosedürlerine göre yapılmaktadır,.

Karar patent olarak deneyimli uzmanları, başvuru istenilen ülkelerdeki, partner vekiller ile  işbirliği yaparak, tescil sürecini giriş başvurusundan  tescil sürecine bağlanana kadar takip etmektedir..
 

Bölgesel Tasarım Tescili

Bölgesel tasarımda Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ülkeleri, BENELUX TASARIM TESCİLİ Sistemi’ni ileri taşıyarak baya gelişme sağlamıştır. Bu üç ülkede bölgesel koruma sağlayan tek tescil yapılmaktadır.
başvuru formu ve daha detaylı bilgi www.bbtm-bbdm.org adresinden bulabilirsiniz
 

Topluluk Tasarım Tescili

Topluluk Tasarım Tescilinde Avrupa Birliği üyesi ülkeleri kapsayan ve yetkili ofisi İspanya Alicante’de yer alan Avrupa Birliği Fikri Haklar Ofisi'dir. (EUIPO – European Union Intellectual Property Office)

Topluluk Tasarım Tescilinin en önemli yanı tescilli ve tescilsiz tasarımlarda sağladığı çifte koruma yöntemidir. Tescilli tasarımlar başvuru tarihi baz alarak ve ona bağlı resmi yayın ile sağlanan haklara sahipken ; tescilsiz tasarımlar ise , tasarımın tescilinin açıklanmasından itibaren üç yıllık süre için orijinal tasarımın tescilinin kopyalarının kullanılmasına engel olabilmektedir. başka bir deyişle yeni ve ayırt edici kriterlere sahip tescilsiz tasarımların korunma süresi, Topluluk tasarım tescillerinde  içerisinde kamuya sunuldukları tarihten itibaren 3 (üç) yıldır. Tescilli tasarımlar tescillerinde ise, 5 (beş) yıllık süreler için tescil edilebilmekte ve 5 (beş) yıllık dönemlerde ise 25 (yirmibeş) yıla kadar tescil koruması uzatılmaktadır.

Başv


Hızlı Başvuru