MENÜ

Türkiye'de Endüstriyel Tasarım Tescili

Türkiye’de Endüstriyel Tasarım Tescili

Türkiyede Tasarım TesciliTürkiye'de Endüstriyel Tasarım Tescili ; Ürünlerinizin dış görünüşlerinin tasarımsal özelliklerinin koruma altına alınması endüstriyel tasarım tescili ile gerçekleştirilmektedir. Endüstriyel tasarım tescil süreci yaklaşık 6-8 ay kadar sürmektedir. Başvuruyu Türk Patent Ve Marka Kurumu'na yaptığımız andan itibaren  1 gü 4 ay arasında her hangi bir eksiklik bulunmuyor ise yayına girdiğine /gireceğine dair karar yazısı gelmektedir. Şekli inceleme yazısı ile birlikte dosyamız yayına çıkmaktadır. 3 ay yayında kaldıktan sonra itiraz gelmez ise tescil aşamasına geçilmektedir. Endüstriyel tasarım tescili koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5’er yıllık yenilemeler ile toplam 25 yıldır. Başvuru yapılabilmesi için ürünün kendisine değil görsellerinin sisteme girişi yeterlidir.

 

Gerekli Olan Evraklar;

Tasarım başvurularında iki başlık altında sahip bilgileri mevcuttur.

  1. Başvuru Sahip Bilgileri : Gerçek kişi yada tüzel kişi başvuru yapabilir.Tüzel kişiler için vergi levhası gerçek kişi için ise kimlik kartı bilgileri yeterlidir.
  2. Tasarımcı Bilgileri; Yapılacak olan ürünün tasarımını oluşturan gerçek kişi olmalıdır.

 

Tasarım başvurusu sürecinde gerek başvuru aşaması gerek tescil sonrasında istenildiği taktirde adres,nevi, ünvan değişikliği ve devir (Kısmı yada tam ) işlemi yapılabilmektedir.

 

 Hangi durumda Endüstriyel Tasarım Tescili Yapılmaz?

1 yılı aşmış şekilde herhangi bir tarayıcı internet sayfasında  sosyal medya sitelerinde  halka mal olmuş dergi ,gazete, kitap, fuar  vb. alanlarda paylaşılmış olan tüm ürün ve desen başvuruları kabul edilemez.

Tasarım başvurusu yapılabilmesi için birinci öncelik başvuru yapılacak ürünün yada görselin yeni olması ve yukarıda belirtilen merciler de kullanılmamış olmasıdır.

 

Tasarım başvurusu aşaması;

Yapılan araştırma işlemleri tamamlandıktan sonra görseller jpeg formatında 1024*1024  boyutuna getirilerek ürünlerin tüm detaylarının görüneceği görsel yada görseller eklenerek gerekli başvuru işlemleri gerçeklesmektedir.

Başvuru en az bir görsel eklenerek tamamlanmaktadır.Bir başvuru altında birden fazla tasarım başvurusu yapılabilmektedir.

Başvuru altında toplanacak olan farklı tasarımlar aynı sınıf / sektör de birleştirilip tek başvuru altında başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

 

Başvuru yapıldıktan sonra uzman tarafından dosya değerlendirilir ve 3 farklı  karar çıkması tabidir.

  1. Yayın kararı çıkabilir:Bu durumda her hangi bir noksanlık yada benzerlik aşamasından geçmiş olup 3 aylık bülten yayınına tabi tutulur.Bu  süreçte her hangi bir itiraz gelmemesi durumunda en son ki belge kısmına geçilerek  kurum tarafından belge gönderilmektedir.
  2. Noksan Gönderilebilir: Bu durumda görselin tam görünmemesi olabilir, yada etrafında farklı görseller olabilir yada tasarıma verilen ismin netliği olmaması durumunda kurumdaki uzman tarafından noksan gönderilebilmektedir.  Bu durumda noksan tamamlama süresi olarak 2 aylık sure  mevcuttur.
  3. Yapılan başvuru ret olabilir; Tasarım araştırması yapıldığında genel ibare yada daha once herhangi bir tarayıcı internet sayfasında  sosyal medya sitelerinde  halka mal olmuş dergi ,gazete, kitap, fuar  vb. alanlarda paylaşılmış olduğu tespit edilmiş olabilir.

 

Bu durumda 2 aylık karara itiraz etme süresi mevcuttur.

Yapılan başvuru neticesinde yayına giren tasarım başvurusu için bülten dönemi yayına girdiği tarihten itibaren 3 aydır.Ve Ayda 2 kere tasarım bülteni yayınlanır.3 aylık s&


Hızlı Başvuru