MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescili Lahey Sistemi

LAHEY ANLAŞMASI NEDİR? (TASARIMLARIN ULUSLARARASI TESCİLİ)

 

Endüstriyel tasarımların uluslararası tesciline ilişkin Lahey Sistemi tasarımcı için ekonomik, kolay ve etkin bir tescil sistemine duyulan ihtiyaç dolayısıyla ortaya çıkmıştır. Lahey sisteminin genel amacı kendi endüstriyel tasarım aldığımız ülke dışında birçok ülkeye de taşıma olanağı sağlar .Lahey anlaşması uluslar arası tasarım tescili olmasaydı   taşıdığımız ülkenin dili ve o ülkenin para birimini en önemlisi de o ülkede vekillik kazanmış veya patent ofisi üzerinden kişi kendisi yapmak zorunda kalmaktadır.ni tekim Lahey anlaşması uluslar arası başvuru işleminde tek bir form ile seçmiş olduğumuz birçok ülke üzerinden koruma hakkı sağlama imkanımız doğmaktadır. Yaptığımız bu işlem her ülkenin patent ofisine yapmış olacağımız ulusal başvuru statüsü ile aynı olacaktır.

 

Örnek vermek gerekir ise birçok ülkede tasarım tescili alacak kişinin 2 seçeneği vardır bunlar;

Lahey anlaşması üzerinden yararlanmayıp kişi tasarımını birkaç ülkede almak istiyor ise o ülkenin prosedürleri ve mevzuatına göre gerekli evrakları hazırlamalı ve o ülkelerin para birimine göre de işlem ücreti ödemektedir. Ve bunun yanı sıra her ülkede yapmış olduğu başvuru sunuda mevcut ülkelerin patent ofisinin internet sitesi üzerinden takip etmek zorundadır.

 

Böylece kişi başvurusunu uluslararası başvuru Lahey anlaşması üzerinden yararlanır ise birçok başvuru işlemini tekbir yerden takip etmektedir.

Uluslar arası başvuru ayrıca tescil işlemi aldıktan sonra tescilin takibi amacı ile de  büyük kolaylık sağlamaktadır ve tek bir sistemde toplanmaktadır. Nedeni ise bir sonraki yenileme işleminde veya unvan değişikliği veya adres değişimi v.b işlemlerde tek bir kanal aracılığı ile yapabilmektedir.

Yada direk kendi ulusal ofisimiz olan Türk Patent üzerinden uluslar arası başvuru yapabilir ve bu başvuru esnasında istenilen evrakları Türk patente sunarak istediği 5 ülkeye de mevcut tasarım tescilini taşıyabilir.

Yani böylelikle tek başvuru ile mevcut seçtiği ülkelerde tasarım tescilini koruma altına almak ve tek başvuru ile aynı yaptırımlara sahip olan tek bir sistemden birçok ülkeye dosyasını taşımaktır.

KİMLER YARARLANIR;

Sistemden sadece Lahey anlaşmasına bağlı ülkelerde ikamet eden veya gerçek ve faal kişi ve kişiler tarafından yada tüzel kişiler tarafından anlaşmaya bağlı ülke vatandaşları tarafından giriş yapılabilmektedir. Lahey sistemine kayıtlı olmayan bir ülke de tasarım tescil başvurusu yapılamaz

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAHEY ANLAŞMASI VE KABUL TARİHİ

Türkiye cumhuriyetinde ise uluslar arası Lahey anlaşması geç olsada 23 Aralık 2003’te yürürlüğe girmiştir ve daha sonra  1999 Cenevre Metni anlaşması ile, Türkiye’nin bu Anlaşmaya dair uygun bulunmasına  dair 5117 Sayılı Kanun 14 Nisan 2004 tarih ve 25433 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir

Endüstriyel Tasarımların Uluslararası Tesciline İlişkin Lahey Anlaşması’nın Cenevre Metni 01/01/2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere girmemiz hakkında 2004/7849 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile,23 Eylül 2004 tarih ve 25592 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak arz edilmiştir. Bu karar uyarınca Anlaşma’nın Cenevre Metninin uygulamaya geçiş tarihi 01.01.2005 olarak belirlenmiş ve bu tarih itibariyle Enstitümüz uluslararası başvuru alma işlemlerine başlamıştır.


Hızlı Başvuru