MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescili İçin Gerekli Şartlar

Tasarım Tescil Edilmesi İçin Gerekli Şartlar

Tasarım tescil edilmesi için gerekli bazı şartlar vardır. Tasarım tescili günümüzde yeni üretilen ürünler için yapılması çok önemli hatta zorunlu bir işlemdir. Tasarım tescilleri tasarımın kopyalanması taklit edilmesi gibi hak ihlallerine karşı üreticiyi korumaktadır.

Endustriyel tasarim tescili icin gerekli sartlar

Tasarımın Tescil Edilebilmesi İçin Gerekli Şartlar

  • Yenilik : Tescil edilmek istenen Tasarım daha önce dünyanın herhangi bir yerinde yayınlanmamış, piyasaya sürülmemiş, tasarım tescili 

  • için başvurusu yapılmamışsa yeni olarak kabul edilir. Yenilik kavramından anlaşılması gereken konu ürünün piyasaya sürülme zamanı 1 yıldan fazla olmamalı, sergi, kermes, satış, reklam vb. kanallarla 1 yıldan fazladır piyasada bulunan ürün eski kabul edilir.

  • Ayırt Edici Özellik : Ürünün özgün yapısını, ikame ürünlerle arasındaki farklılık ve özelliklerini belirtir. Yani bir aynı işleve sahip iki üründen birinin tüketici de bıraktığı algı, farklılık düşüncesi ve bu farklılık tüketici tarafından doğrudan algılanabiliyorsa, o tasarımın ayırt edici özelliğinin varlığından söz edilebilir.
  • Ürün ya da Ürün Parçası : Tescil ettirilmek istenen üründen bağımsız tasarım koruma altına alınmaz. Tescil edilmek istenen tasarım bir ürün veya o ürünün bir parçası ya da bir bölümü üzerinde uygulanmış olması gerekir.
  • İnsanların duyu organları ile algılanabilme : Tasarımın öncelikle görsel olarak insanlar tarafından algılanabilmesi ve beş duyuya hitap etmesi ve beş duyu tarafından algılanabilen ayırt edici özelliklere sahip olmalıdır.
  • Sanayiye uygulanabilirlik : Tasarımı Tescil ettirilecek olan ürünü, tüketicinin yaş farkı gözetmeden kullanabilmesidir. Bu deyimden ürünün sadece sanayide kullanılabileceği anlamı çıkarılmamalıdır. Evlerde, okullarda, yani kısaca her yerde kullanıma uygun olmak sanayiye uygunluk anlamına gelir.

Karar Patent olarak tasarım tescili ve endüstriyel tasarım konularında 16 yıldır hizmet vermekteyiz. Alanında uzman ekibimizden bu konuda destek almak için bizlere aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Karar Patent Tel : 0 216 441 36 00

Karar Patent Whatsapp : +90 555 983 19 87

 

Etiketler: tasarım tescili, tasarım tescili nedir, tasarım tescili için gerekli şartlar


Hızlı Başvuru