MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescili Başvurusunu Kimler Yapabilir ?

Endüstriyel Tasarım Tescili Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Tasarım Tescili Başvurusunu Kimler YapabilirTürkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes şahıs olarak; Türkiye’de faaliyet gösteren tüm firmalar tüzel kişi olarak endüstriyel tasarım tescil başvurusu yapabilmektedir.

Şahıs olarak yapılan başvurularda şahısların kimlik bilgileri veya kimlik belgelerinin bir örneği yeterli olabilmektedir.

T.C. vatandaşı olmayan müvekkillerimizin pasaport örnekleri yeterli olmaktadır. Firma olarak tüzel kişi başvurularında; firma vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin örneği gerekmektedir.

 

Endüstriyel tasarım tescil başvurusunu SMK’nin (Sınai Mülkiyet Kanunu) 3 üncü Maddesi kapsamına giren gerçek veya tüzel kişiler yapabilir.

SMK’nin (Sınai Mülkiyet Kanunu) 3 üncü Maddesi Nedir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yerleşim yeri olan veya sınai ya da ticari faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişiler,
  • Paris Sözleşmesi veya 15/4/1994 tarihli Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması hükümleri dâhilinde başvuru hakkına sahip kişiler,
  • Karşılıklılık ilkesi uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki kişilere sınai mülkiyet hakkı koruması sağlayan devletlerin uyruğundaki kişiler

 

Eğer yukarıdaki maddelerden birine uyuyorsanız ve Sınai Mülkiyet Kanununa göre hükümsüzlük sebeplerinden birine dahil değilseniz (örn: Tasarımın, Kanunda yer alan tasarım ve ürün tanımlarına uymaması veya Tasarımın kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı olması) başvuru yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi almak için bizlere aşağıdaki iletişim kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz

Karar Patent Tel : 0 216 441 36 00

Karar Patent Whatsapp : +90 555 983 19 87

Etiketler: tasarım tescili başvurusu, tasarım tescili başvurusunu kimler yapabilir

Markanızı Tescil Ettirmek İçin Lütfen Bizi Arayın : 0216 441 36 00


Hızlı Başvuru