MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescili Başvuru Süreci

Endüstriyel Tasarım Tescili Başvuru Süreci

Tasarım Tescili Başvuru SüreciEndüstriyel Tasarıma konu, üretilen ve birbirinin yerine ikame edilebilecek olan ürünlerin, şekil, ölçü, renk, biçim, ambalaj, kullanım şekli, yapısal farklılıklarını da göz önünde bulundurarak, ürünlerin birbirlerinden ayırt edilebilir özelliklerini, tasarımların birbirlerinden ayırt edilebilmelerini sağlayan resimler Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenen kurallara göre hazırlanmaktadır. Ardından yapılan başvuru ile Türk Patent Enstitüsü tarafından atanan uzmanın şekli incelemesi ardından başvurumuz bültende yayınlanmaktadır.

İnceleme

Tescil müracaatı, Türk Patent Enstitüsü tarafından; şekil bakımından, başvuruda bulunabilme hakkı, rüçhan hakkı ve mutlak red hakkı sebepleri (kamu düzeni ve genel ahlaka aykırılık) açısından incelemeye tabi tutulur. Türk Patent Enstitüsü yaptığı inceleme sonrasında tescil isteğini reddedebilir veya eksiklik yoksa başvuru kabul edip, müracaatın kesinleşmesini sağlar. Eğer eksiklik varsa da müracaat sahibine süre vererek eksikliklerin giderilmesini isteyebilir.

 

Tasarımın Tescili ve İlanı

Tescil için yeter şart oluşmuş ve müracaatın reddini gerektirebilecek bir sebep yoksa tasarım sicile kaydedilir. Tescili gerçekleşen tasarımlar her ay yayınlanan “Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteni” nde ilan edilmeye başlanır. İlanın yayında kalacağı süre 6 aydır. Toplam tescil süresi 10 ile 12 ay arasında değişmektedir.

 

İtiraz

İlan edilen tasarım için gerçek veya tüzel kişiler, ilgili meslek kuruluşları, itiraz gerekçeleri ile birlikte tasarımını tesciline karşılık Türk Patent Enstitüsü'ne itiraz edebilirler. İtiraz yazılı olarak ve 6 ay içinde yapılmak zorundadır. Türk Patent Enstitüsü itirazı inceler; itiraz haklı bulunursa tasarım tescil belgesi iptal edilebilir veya itiraz reddedilir.

 

Endüstriyel Tasarım Tescili Başvuru Aşamaları

İlgili kurum nezdinde tescile bağlanan endüstriyel tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Bu süre endüstriyel tasarım tescil belgesinin 5′ er yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılabilir.

Şekli şartlar açısından Türk Patent ve Marka Kurumu'nca incelenen ve bu aşamayı geçen başvurular aylık olarak yayınlanan Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteninde ilan edilerek, üçüncü kişilerin itirazlarına açılmaktadır.

Başvuru sahibinin talebi halinde tasarım tescillerinin yayını, başvuru tarihinden itibaren 30 aya kadar ertelenebilmekte, böylece özellikle hızla değişen sektörlerde kamuya açıklanma süreci uzayabilmektedir.

Üçüncü kişilerin itirazlarının mutlaka somut gerekçelere ve delillere (tarihli belgeler) dayandırılması gerekmektedir. Yapılan itirazlar Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenerek bir karar verilmekte ve yayınlanan tasarım tescillerinin kısmen veya tamamen iptali söz konusu olabilmektedir.

 

Endüstriyel tasarım başvuru Süreleri

İncelenme Süresi : 120 gün

Yayın Dönemi : 3 ay

Tasarım Oluşumu : 6 - 8 ay

Detaylı bilgi almak için bizlere aşağıdaki iletişim kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz

Karar Patent Tel : 0 216 441 36 00

Karar Patent Whatsapp : +90 555 983 19 87

Etiketler: tasarım tescili başvuru süreci, tasarım tescili başvuru işlemleri

Markanızı Tescil Ettirmek İçin Lütfen Bizi


Hızlı Başvuru