MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescil Yenileme

Endüstriyel Tasarım Tescili Yenileme

Endüstriyel Tasarım Tescili YenilemeEndüstriyel tasarım tescili yenileme işlemleri, bu işlemler Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan işlemlerdir. Endüstriyel tasarım tescili başvuru tarihinden itibaren tasarımcıya beş yıllık koruma sağlar. Yenileme süresi 6 ay öncesinden başlamaktadır. Beş yılda bir yenileme ücreti ödenerek 25 yıl süreyle koruma süresi uzatılabilir. Koruma süresi içinde yenilemesi yapılmayan tasarımlar cezalı süreç içinde yenileme yapılarak uzatılabilir.  Cezalı koruma süresi 6 aydır. Normal ve cezalı süre içinde yenilemesi yapılmayan tasarımlar için koruma sona erer. 25 yıl sonra endüstriyel tasarım tescili halka mal olur.

Tasarım tescilleri çoklu tasarım ve tekli tasarım olarak ayrılmakta olup istenirse kısmı yenileme yapılarak devam edilebilir.

Tasarımların devamlığı için yenileme yapılması önem arz eder.

Karar Patent olarak Endüstriyel Tasarım tescili konusunda uzman kadromuz ile hizmet vermeye hazırdır. İnternet sayfamıza ve referanslarımıza www.kararpatent.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Endüstriyel Tasarım Tescili Yenileme İşlemleri

Yapılan tüm başvurular Türk Patent Enstitüsüne veya onun yetkili olarak atadığı kurumlarca yapılır. Tescili yapılan tasarıma Türk Patent Enstitüsü tarafından “Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi” verilir. Tasarım, tasarım tescil belgesinin verilmesinden sonra 5 yıl süreli olarak koruma altında olur.

Bu 5 yıllık süre sonunda tekrar müracaat edilmesi halinde tekrar uzatılır. Toplamda tasarım koruma 25 yıla kadar uzatılabilir. Bu süreler boyunca tasarımın her türlü kullanım hakkı ve yetkileri tasarımı tescil ettirene aittir.

Dolayısıyla tescil sahibinin izni olmadan koruma altındaki tasarımın uygulandığı ürünü imal edemez, üretemez, piyasaya süremez, satamaz, sözleşme ile bir başkasına devredemez, ithal veya ihraç edemez, ticari amaçla kullanamaz veya ticari amaçlarla elinde bulunduramaz.

Detaylı bilgi almak için bizlere aşağıdaki iletişim kanalları aracılığıyla ulaşabilirsiniz

Karar Patent Tel : 0 216 441 36 00

Karar Patent Whatsapp : +90 555 983 19 87

Etiketler: tasarım tescili yenileme süreci, tasarım tescili yenileme işlemleri

Markanızı Tescil Ettirmek İçin Lütfen Bizi Arayın : 0216 441 36 00


Hızlı Başvuru