MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescil Resimleri

Endüstriyel Tasarım Tescil Resimleri

Tasarım Tescili ResimleriTasarım tescili için yapılan başvurularda kullanacağınız resimlerin çok büyük bir önemi vardır. Tasarım korumasının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için kullandığınız görselleri elinizden geldiğince en yüksek çözünürlükte sunmaya özen gösterin. Sunduğunuz görselleri sade ve net bir şekilde tasarımınızın ayırt edilmesini sağlaması gerekmektedir eğer tasarımınız üç boyutlu ise farklı açılardan görseller sunabilirsiniz kullanacağınız görseller için bir adet sınırlaması bulunmamaktadır.

Tasarımların Görsel Boyutları Kaç Olmalıdır?

Kullandığınız görsellerin boyutları 8x8 cm, 8x16 cm ve 16x16 cm olmalıdır. Başvurularda kullanacağınız görsellerin en az 2-3 mm boşluk bırakılıp, çerçeveyi olabildiğince doldurmasına özen gösterin. Boyutları ayarlarken tasarımınızın detayına göre de karar verebilirsiniz. Misal mekan tasarımıysa eğer görselinizin boyutunu 16x16 cm olarak ayarlamanızda fayda var çünkü içerisinde ki detay adedi daha fazla olacağından 16x16 cm’lik bir görselde detaylar daha ayrıntılı bir şekilde görünür.

Görsellerin Dosya Uzantıları Ne Olmalıdır?

Dosya uzantınız JPEG, renk kodlamanız RGB olup görseliniz çözünürlüğü de yüksek olmalıdır.

Görsellerin Biçimleri Ne Olmalıdır?

Başvuru yaparken tasarımınızın görseli fotoğraf, çizim, bilgisayar destekli çizim veya diğer grafik çizimler şeklinde siyah beyaz veya renkli olabilir. Fotoğraf olarak başvuru yapacaksanız eğer tasarımınız sade ve düz bir arka plan üzerinde olmalıdır. Arka plan rengini de beyaz olarak seçmenizde fayda var.


Hızlı Başvuru