MENÜ

Tanınmış Marka Tescili

Tanınmış Marka Tescili

Tanınmış Marka Tescili 6769 sayılı kanun neticesinde markaların korunması hakkında kanun hükmü kararnamesinde ve uluslararası sözleşmelerde tanınmış markanın net olarak bir açıklaması yapılmamıştır.

Tanınmış Marka Tescili, tanınmış marka tescili, tanınmış marka tescili nedir, neden tanınmış marka tescil başvurusu yapmalıyım,Bu konuda ana amaç “ Tanınmış Marka “ konsepti ile ilgili olarak çok fazla kriter olmasına karşın alanın sınırlandırılmaması ve her marka için ayrıca değerlendirme yapılması ve gerekli kararın verilebilmesidir.

Ancak Sabih ARKAN , “Ticari İşletme Hukuku” adını vermiş olduğu eserinde tanınmış marka ile alakalı olarak şu şekilde bir tanımlama yazmıştır. Tanınmış olan bir marka , sadece ilgili kurumlar veya malın alıcılarının bildiği marka olmaktan ötürü bu marka ile alakalı ilgisi olmayan kişilerinde bildiği markalardır. Bu durumda bulunan markalar tescilli bulunmuş oldukları mal ve hizmetlerinin kapsamlarının dışına çıkarak başlı başına kalite sembolü haline ve reklam aracı haline gelmiş bulunmaktadırlar.

Üretici ve tüketici topluluğunda marka tescili ile ilgili düşünceye düşmenin tek belirgin sebebi tanınmışlık seviyesine ulaşmış olmalıdır. Bu yüzden de yıllardır emek ve yatırım yaptıkları markalarının 3 şahıslar tarafından izinsiz ve kötü itibar yaratacak şekilde kullanılacak veya kullanıyor olmalıdır.

Yüksek derece de tanınmışlık düzeyinde olan itibarı yüksek olan markaların , marka itibarlarına veya ayırt edilebilecek olan gücüne zarar verilebilecek nitelikte kullanımlarına karşı olarak marka hukuku sayesinde korumaları gerekmektedir. Marka hukuku sayesinde büyük emek ve yatırımlarla oluşturulmuş olan markaların haksız olarak kullanılması veya sömürülmesi engellenebilmektedir.

Bu durumlarla karşı karşıya kaldığınızda ise tanınmış marka tescili , ulusal ve uluslar arası düzenlemesi devreye girmektedir.556 sayılı Kanun neticesinde markaların korunması hakkındaki kanun hükmünde kararname hükümlülüğüne göre ; mal veya hizmetler ile alakalı tescil edilmiş markanın farklı mal veya hizmetler için tescil edilmesi mümkündür.

Tanınmış Marka Tescili ile ilgili tüm sorularınız için bizleri arayabilirsiniz.

Tanınmış Marka Tescili, tanınmış marka tescili, tanınmış marka tescili nedir, neden tanınmış marka tescil başvurusu yapmalıyım,


Hızlı Başvuru