MENÜ

Haberler

DEV MARKALARIN İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

marka, canon, ikea, adobe, ıbm, nike, nokia, audiİşte dünyanın en büyük şirketlerinin isimlerinin sıra dışı hikayesi... Okuyunca çok şaşıracaksınız!

 

 

 

 

 

 


1

starbucks logoStarbucks'ın ismi Herman Melville'in Moby Dick romanındaki bir karakterden alıntı ve eski kahve tüccarlarının denizcilik geleneği ve açık denize olan aşklarından gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 


2

1976 yılında kurulan Apple’ın ismini nasıl seçtiği konusunda birçok iddia ortaya atılmaktadır. En çok kabul göreni ise, kurucularından Steve Jobs’un sıkı bir The Beatles hayranı olduğu ve efsane müzik grubunun plak şirketi olan Apple Corps’un isminden etkilenip şirketine Apple ismini verdiği iddiasıdır.

 

 

 


3

Kurucusu Ingvar Kamprad'ın baş harfleriyle, yetiştiği Elmtaryd Agunnaryd'ın baş harflerinin birleşiminden oluşmuştur.

 

 


4

Japoncadaki Nin kelimesi emniyete alınmış, ten-dou ise cennet anlamına gelmektedir.

 

 


5

Markanın ilk ürünü olan keskin kalemden yola çıkarak ortaya çıkmıştır. Sharp kelimesi İngilizcede keskin anlamına gelir.


6

AMC'nin açılımı American Mutli Cinema'dır

 

 

 

 

 


7

Google'ın yaratıcıları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi'nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye, "BackRub" (sırt masajı) adını vermişlerdir. Neyse ki bu isimde ısrar etmemişler ve matematiksel bir terim olan "googol" kelimesini kullanmaya karar vermişlerdir.


8

3 kelimenin birleşmesi ile oluşmuştur: “voice” (ses), “data” (veri) ve “telephone” (telefon)

 

 

 

 

 

 

 


9

lg logo, lg markası, lg

1947 yılında Lak-Hui (ingilizce ‘lucky ‘olarak telaffuz ediliyor) ismiyle kurulan Güney Koreli şirket, 1958 yılında Koreli Goldstar şirketi ile birleşti ve her iki şirketin baş harfleri olan LG günümüze kadar ulaştı.

 

 


10

ebay logo, ebay marka, ebay

Orijinali Echo Bay Technology Group'tur. Ancak echobay.com internet adresi çoktan başkası tarafından alınmış olduğu için marka ebay olarak tanıtılmıştır.

 

 

 


11

 

 

Bill Gates ve Paul Allen tarafından 4 nisan 1975 tarihinde kurulan Microsoft, ismini “microcomputer” (mikrobilgisayar) ve “software” (yazılım) kelimelerinden alıyor. İlk yıllarda Micro-Soft olarak kullandıkları ismi daha sonra aradaki tire(-) işaretini kaldırarak Microsoft olarak kullanmaya başladılar.

 

 

 

 


12

Orijinal “U-Tote’m” adı, şirketin çalışma saatleri 1946’da sabah 7’den akşam 11’e uzatılınca, bugünkü haline

dönüşmüş.

 

 

 

 

 

 

 


13

 

 

 

Klasik bir kitapçıya kıyasla, Amazon ormanları gibi dev bir satış platformu oluşunu temsil eder.

 

 

 

 

 


14

motorola logos, motorola marka, motorola isim, motorola25 eylül 1928 tarihinde ABD ‘de kurulan başarılı telekomünikasyon şirketi, ilk yıllarında otomobiller için radyo üretimi gerçekleştiriyordu. “Motor” kelimesinden ve o dönemin ünlü müzik pikapları “The Viktrola” markasından esinlenilerek “Motorola” ismi bulundu ve 1930 yılında marka tescili yapılarak firma resmiyete dökülmüş oldu.

 

 

 


15

Orjinal ismi olan Nippon Kogaku'nun kısaltmasıdır.

 

 


16

Finalandiya merkezli markanın ismi Finlandiya'da üretime başlamış oldukları şehirden gelmektedir.

 

 

 

 

 


17

adobe logo, adobeAbobe markasının ismi, şirket kurucu ortağı John Warnock'ın evinin yanından akan Adobe Deresi'nden gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


18

Afrika'da bulunan bir antilop çeşidi rhebok'tan esinlenilmiştir.

 


19

Markanın adı, sindirim enzimi olan "pepsin"den gelmektedir.

 

 


20

sony logo, sonyLatincede sonus yani ses kelimesinden gelmektedir. İngilizce'de daha kolay telaffus edilebilmesi için Sony olarak çevrilmiştir.